Have Questions? We're Available
Product Details
Xpressnap Interfold Dispenser Napkins, 1-Ply, 13 X 8.5, Natural, 500/pack, 12 Packs/carton
- Large napkins are perfect for any meal.
- Compatible with well-covered dispenser to protect napkins.
- Paper packaging protects napkins during transit and in storage.
- Non-Returnable, Non-Refundable, and Non-Exchangable. Please contact customer sevice for more information.
| Brand | Tork |
|---|---|
| Material(s) | Paper |
| Color(s) | Natural |
| Width | 13" |
| Depth | 8.5" |
| Theme | Environmental Print |
| Folded Width | 6.5" |
| Folded Depth | 4.25" |
| Number of Plies | 1 |
| Napkin Type | Dispenser |
| Number of Napkins Per Container | 500 |
| For Use With | N4 Tork Xpressnap Napkin Dispensers |
| Compliance Standards | BPI Certified Compostable; EcoLogo Certified |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 60% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 40% |
| Total Recycled Content Percent | 100% |
| Recycled Product | Yes |
| Country of Origin | US |
| Green Product | Yes |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | CT |
| Last Updated | 2/4/2022 |