Have Questions? We're Available
Product Details
Attractive, portable stand holds up to 800 wet umbrella bags (sold separately) on two sides and in both directions, offering visitors a valuable service while helping to keep floors dry. Brass-plated metal will not tarnish. Padded base protects floor from scratching. Ideal for high-end hotels, museums, office buildings or retail locations. Two-sided metal sign included.
Additional Information
- Part #: TCO57029
- MPN: 57029
- UPC: 797742570297
- UNSPC: 56101523
- Portable stand displays wet umbrella bags (sold separately) on two sides and in both directions.
- Offers visitors a valuable service while helping to keep floors dry.
- Brass-plated metal will not tarnish.
- Two-sided "FOR YOUR SAFETY AND CONVENIENCE" sign.
| Brand | Tatco |
|---|---|
| Mounting | Stand Alone |
| Width | 16" |
| Depth | 12" |
| Height | 54.5" |
| Hanging Capacity | 800 Bags |
| Number of Hangers/Hooks | 4 Hooks |
| Storage | Wet Umbrella Bags |
| Material(s) | Metal |
| Color(s) | Brass/Black/White |
| Hanger Material | Brass Plated Metal |
| Hook Material | Metal |
| Hook Finish | Brass-Plated |
| Base/Leg Type | Round |
| Base Diameter | 12" |
| Weight | 7 lbs |
| Number of Knobs | 0 |
| Package Includes | Hardware; Allen Wrench; Instruction Sheet |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | For use with TCO57010 |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |