Have Questions? We're Available
Product Details
Water-Resistant Fire-Safe provides peace of mind that the things that matter most to you are safe from fire, flood and theft. It offers a variety of features, all designed to provide your important documents and valuables with reliable protection. Get access to your important items when you need them. Convenient back-lit key pad and easy-to-access battery compartments. Provides protection to tablets, phones, external hard drives, memory cards, USB drives, and CDs/DVDs. Pry-resistant hinge bar reinforces the door of the safe for added protection against theft. Solid steel construction and large, 1'' live-locking bolts for durable and reliable protection.
Additional Information
- Part #: SENSFW205EVB
- MPN: SFW205EVB
- UPC: 049074021757
- UNSPC: 46171506
- Designed with advanced fire protection, water-resistance and security in mind.
- Digital lock with backlit key pad.
- Protect tablets, phones, external hard drives, memory cards, USB drives, CDs, DVDs and other electronic storage devices.
- Pry-resistant hinge bar reinforces the door of the safe for added protection against theft.
| Brand | Sentry Safe |
|---|---|
| Outer Width | 18.67" |
| Outer Depth | 19.38" |
| Outer Height | 23.88" |
| Capacity (text) | 2 cu ft |
| Lock Type | Electronic Keypad |
| Color(s) | Gunmetal/Black |
| Fire Rating | UL-1 Hour/1700°F Fire Rating; ETL Verified 1 Hour/1700° Fire Rating for Digital Media Devices |
| Material(s) | Steel |
| Inner Width | 14.88" |
| Inner Depth | 12" |
| Inner Height | 19.63" |
| Package Includes | Bolt-Down Kit |
| Compliance Standards | ETL Verified for 15-ft. Drop Test; ETL Verified for 1-Hour Fire Rating for Digital Media Devices up to 1700°F/927°C; ETL Verified Water Protection up to 8" for 24 Hours; UL Classified for Fire Endurance (1-hour at 1700°F/927°C) |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | Six Live-Locking Bolts-Features two adjustable interior shelves. |
| Country of Origin | MX |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |