Have Questions? We're Available
Product Details
Rubbermaid Commercial Half Round Metallic Waste Receptacle - 12 gal Capacity - Semicircular - 32" Height x 18" Width x 9" Depth x 7" Diameter - Steel - Silver - 1 Each
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
| Brand | Rubbermaid Commercial |
|---|---|
| Waste Receptacle Type | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Material(s) | Steel |
| Application | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
| Capacity (Volume) | 12 gal |
| Color(s) | Silver Metallic |
| Color Family | Silver |
| Shape | Half-Round Cylinder |
| Diameter | 7" |
| Opening Size | 7" dia. |
| Opening Type | Top Hole |
| Liner Material | Plastic |
| Lid Type | Integrated Top |
| Width | 18" |
| Depth | 9" |
| Height | 32" |
| Special Features | Half-Round; Open Top Receptacle |
| Recycled Product | Yes |
| Country of Origin | CN |
| Green Product | Yes |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |