Have Questions? We're Available
Product Details
The most affordable solution for diners, convenience stores, pizzerias, and other high-volume applications, this interfolded napkin offers great absorbency and durability. These interfold napkins reduce consumption and waste by 25% when combined with interfold dispensing systems. They are ideal for high-traffic venues looking for an economical option. Pair with our Valay Dispenser for one-at-a-time dispensing, waste reduction, and cost savings (sold separately).
Additional Information
- Part #: MOR4545VN
- MPN: 4545VN
- UPC: 054867001298
- UNSPC: 52121602
- One-at-a-time napkin dispensing system controls waste.
- A hygienic option as you only touch the napkin you take.
- Ideal for restaurants, breakrooms and other food service venues.
- Designed to fit interfolded napkin dispensers.
- Non-Returnable Item
| Brand | Morcon Tissue |
|---|---|
| Material(s) | Paper |
| Color(s) | White |
| Width | 6.5" |
| Depth | 8.25" |
| Folded Width | 6.5" |
| Folded Depth | 5" |
| Number of Plies | 1 |
| Napkin Type | Interfold |
| Number of Napkins Per Container | 6,000 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | US |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | CT |
| Last Updated | 2/4/2022 |