Have Questions? We're Available
Product Details
The Maya Magnetic Steel Dry-erase Board features a durable whiteboard surface and high-quality appearance through years of frequent use. Magnetic surface allows you to instantly post messages or attach your magnetic accessories. The professional Maya aluminum frame includes a four-corner mounting system that can be positioned either vertically or horizontally to provide versatility when reconfiguring an office or where wall space is limited. The adjustable pen tray offers a convenient way to keep your writing utensils within quick reach. This dry-erase board is perfect for classrooms, offices, training environments, meeting rooms and more.
Additional Information
- Part #: BVCMA2707170
- MPN: MA2707170
- UPC: 560375011815
- UNSPC: 44111907
- Magnetic Gold Ultra dry erase surface, allows you to post notes and messages as well as write.
- Surface is suitable for frequent use, and will provide years of use.
- Can be mounted vertically or horizontally (hardware included).
- Includes snap-on marker tray.
| Brand | MasterVision |
|---|---|
| Board Type | Magnetic Dry Erase |
| Board Width | 72" |
| Board Height | 48" |
| Board Depth | 0.75" |
| Surface Material | Magnetic Lacquered Steel |
| Surface Color | White |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color | Silver |
| Mounting Details | Easy-4-Corner Mounting Kit Included |
| Package Includes | Includes full length aluminum tray, four corner mounting kit, instructions |
| Compliance Standards | ISO 9001-2008 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | PT |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |