Have Questions? We're Available
Product Details
MasterVision SlimLine Enclore Top Hinged Cork Indoor Glaze Case - 35.55" Board Height x 42.99" Board Width - Cork Surface - Lock, Self-healing, Lightweight - Aluminum Frame - 37.5" Height x 45" Width x 1.4" Depth - 1 Each
- Cork bulletin board surface.
- Strong acrylic locking door gives excellent visibility to displayed material.
- Anodized aluminum frame with vertical opening, ideal for corridors.
- Wall-fastening kit included.
- Self-healing cork will not show pinholes for long-lasting use.
| Brand | MasterVision |
|---|---|
| Board Type | Bulletin |
| Board Width | 47" |
| Board Height | 38" |
| Board Depth | 1 3/8" |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Cork |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color | Aluminum |
| Mounting Details | Vertical; Horizontal |
| Package Includes | Includes wall-hanging kit and two keys |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Special Features | One Door |
| Country of Origin | PT |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |