Have Questions? We're Available
Product Details
Next generation, ready-to-use disinfectant cleaner, based on proprietary hydrogen peroxide (AHP) technology, delivers fast, effective virucide, bactericide, tuberculocide, fungicide and non-food contact sanitizer performance. Kills MRSA and Norovirus. Disinfects in one minute or less, making it the shortest contact time in the Diversey portfolio of disinfectants and disinfecting wipes: 30 seconds as a virucide (one minute for canine parvovirus); one minute as a bactericide, tuberculocide or fungicide; 10 seconds as a non-food-contact sanitizer; and 30 seconds as a soft-surface sanitizer. Colorless disinfectant features a nonintrusive, characteristic scent.
Additional Information
- Part #: DVO100962573
- MPN: 100962573
- UPC: 807174540758
- UNSPC: 47131502
- Harnesses the cleaning power of hydrogen peroxide.
- Fast-acting, convenient formulasuitable for daily use.
- Short contact timesone of the fastest-acting products in the Diversey portfolio of disinfectants and disinfecting wipes.
- Non-Returnable, Non-Refundable, and Non-Exchangable. Please contact customer sevice for more information.
- Non-Returnable Item
| Brand | Diversey |
|---|---|
| Towel/Wipe Type | Disinfecting Wipes |
| Application | Medical Facilities; Recreational Facilities; Restrooms; Schools; Vessels |
| Applicable Material | Hard Non-Porous Surfaces |
| Chemical Compound | Benzyl Alcohol; Hydrogen Peroxide |
| Number of Plies | 1 |
| Color(s) | White |
| Dirt Types | Bactericidal; Fungicidal; Tuberculocidal |
| Scent | Characteristic |
| Diameter | 10" |
| Length | 10" |
| Width | 10" |
| Packaging | Canister |
| Number of Towels/Wipes Per Container | 60 |
| Capacity (Weight) | 30.4 lb |
| Compliance Standards | EPA Reg. No. 70627-77; EPA List N; FDA |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | CA |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | CT |
| Last Updated | 2/4/2022 |