Have Questions? We're Available
Product Details
- Non-Refundable/Non-Returnable
- Automatic, instant set-up.
- Triple panel construction all sides.
- 3" deep detachable lid.
| Brand | Universal |
|---|---|
| Box Type | Stackable File Storage |
| Box Style | Instant Assembly |
| Strength | Heavy-Duty |
| File Size Format | Letter/Legal |
| Inner Width | 12.13" |
| Inner Depth | 15.13" |
| Inner Height | 9.88" |
| Closure | Lift-Off Lid |
| Material(s) | Corrugated Fiberboard |
| Color(s) | White |
| Color Family | White |
| Stacking Strength | 1,500 lb |
| Number of Bins | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 10% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 50% |
| Total Recycled Content Percent | 60% |
| Recycled Product | Yes |
| Country of Origin | US |
| Green Product | Yes |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | CT |
| Last Updated | 2/4/2022 |