Have Questions? We're Available
Product Details
- Non-Refundable/Non-Returnable
- Self-healing all-natural cork surface and a thick fiberboard backing.
- Attractive oak-finished, 3/4"-wide, mitered-corner frame.
- Can be mounted horizontally or vertically.
| Brand | Universal |
|---|---|
| Board Type | Bulletin |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 36" |
| Board Depth | 1.2" |
| Surface Material | Cork |
| Surface Color | Natural |
| Frame Material | Wood |
| Frame Color | Oak |
| Mounting Details | Hardware (Included) |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |