Have Questions? We're Available
Product Details
- Non-Refundable/Non-Returnable
- Repositionable adhesive.
| Brand | Universal |
|---|---|
| Grade | Medium-Duty |
| Core Size | 3" |
| Dispenser Included | No |
| Adhesive Material | Hot Melt Synthetic Rubber |
| Backing Material | Plastic |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Width | 72 mm |
| Length | 1,371 m |
| Size | 72 mm x 1,371 m |
| Thickness | 2 mil |
| Color(s) | Clear |
| Color Family | Clear |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | CT |
| Last Updated | 2/4/2022 |