Have Questions? We're Available
Product Details
- Non-Refundable/Non-Returnable
- Flap with a cloth tape tie closure.
- Tear resistant reinforced gussets and double thick front and back panels.
- Extra wide pockets easily accommodate standard file folders.
| Brand | Smead |
|---|---|
| Pocket/Wallet Type | Files/Papers |
| Size | Letter |
| Overall Expansion | 5.25" |
| Closure Type | Cloth Tie |
| Color(s) | Redrope |
| Color Family | Brown |
| Number of File Pockets | 1 |
| Tab Type | No Tabs |
| Tab Cut | No Tabs |
| Number of Accessory Pockets | 0 |
| Material(s) | Redrope |
| Width | 11.75" |
| Height | 9.5" |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Special Features | Cloth tape tie closure. |
| Recycled Product | Yes |
| Country of Origin | US |
| Green Product | Yes |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |