Have Questions? We're Available
Product Details
Roaring Spring Wide Ruled Flexible Cover Composition Book - 48 Sheets - 96 Pages - Printed - Sewn/Tapebound - Both Side Ruling Surface - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 8 1/2" x 7" Sheet Size - 0.25" Height x 7" Width x 8.5" Length - White Paper - Black Binding - 1 Each
- Plain cover composition book contains 48 sheets of legal/wide-ruled paper with no margin
- Ideal for notes
- Recyclable book features a flexible cover and center-sewn construction.
- Previous Supplier Part Number: ROA77308CS
| Brand | Roaring Spring |
|---|---|
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Book-Binding Type | Taped |
| Book-Binding Edge | Side |
| Cover Color | Manila |
| Color Family | Manila |
| Book-Spine Length | 8.5" |
| Book Width | 7" |
| Front-Cover Material | 100 lb Tagboard |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Sheets per Book/Journal | 48 |
| Sheet Size (Bound-Side First) | 8.5 x 7 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Number of Pockets/Compartments | 0 |
| Dated/Undated | Undated |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | IN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |