Have Questions? We're Available
Product Details
- Writing stands out on our high-contrast, true white glass.
- Elevate your workspace with a frameless design and stunningly white surface that accents nearly any decor.
- Non-absorbent board is easy to erase and will not stain or ghost.
- Tempered glass resists scratches and dents.
- Included pass-through mounting hardware lets you easily install board.
| Brand | Quartet |
|---|---|
| Board Type | Dry Erase |
| Board Width | 48" |
| Board Height | 48" |
| Board Depth | 2.6" |
| Surface Material | Glass |
| Surface Color | White |
| Mounting Details | Pass-Through Mounting Hardware |
| Package Includes | (1) Accessory Tray; (2) High-Power Glass Board Magnets; Installation Template; (1) Quartet Dry-Erase Marker |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |