Have Questions? We're Available
Product Details
Logitech MK120 Desktop Corded Combo Set - USB Cable Keyboard - 104 Key - USB Cable Mouse - Optical - 1000 dpi - 3 Button - Scroll Wheel - Compatible with Computer for PC - 1 Each
- Enjoy a comfortable, quiet typing experience thanks to the low-profile keys.
- Spill-resistant design, as liquid drains out of the keyboard.
- High-definition optical tracking mouse with smooth cursor control.
- Keyboard has a thin, sleek, comfortable profile.
- Setup is simpleyou just plug your keyboard and mouse into USB ports.
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Connector/Port/Interface | USB 2.0 |
| Wired/Wireless | Wired |
| Operating System Compatibility | Linux®: 2.6 and Later; Windows® XP, Vista™, 7, 8, 10 |
| Keyboard Design | Full-Size |
| Mouse Type | Optical |
| Ergonomic | Yes |
| Wrist Rest | No |
| Color(s) | Black |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Keyboard Width | 17.72" |
| Keyboard Depth | 6.1" |
| Keyboard Height | 0.92" |
| Mouse Width | 2.44" |
| Mouse Depth | 4.45" |
| Mouse Height | 1.5" |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |