Have Questions? We're Available
Product Details
Heavy Duty High Pressure Grease Guns, 7,500 psi, 1/8 in NPT(F), Nozzle/Coupler
Additional Information
- Part #: 438-740
- MPN: 740
- UPC: 00095992007403
- UNSPC: 27112901
- Precision-machined, all steel handle, body, and guard bracket provide durability and longevity
- Unique, precision control inlet check valve provides ease of handle operation even with increase in pressure
- Knurled handle for positive grip
- Handy trigger guard prevents pinching
- Reversible inlet check seat and hydraulic jaws provide double life
| Brand | Lincoln Industrial |
|---|---|
| Body Material | Steel |
| Designated Fluid | Grease |
| Extension Type | Rigid Tube |
| Inlet Size | 1/4 in NPT(F) |
| Operating Pressure [Max] | 7,500 psi |
| Outlet Size | 1/8 in NPT(F) |
| Outlet Type | Nozzle/Coupler |
| Power Source | Compressed Air |
| Type | Grease Gun |
| Wt. | 2 lb |
| Country of Origin | IN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Minimum Order Quantity | 1 EA |
| Quantity in Pack | 1 EA |
| Last Updated | 2/7/2022 |