Have Questions? We're Available
Product Details
- Convenient bags keep work areas clean.
- Includes easy-to-use dispenser box with extra-long wire ties.
- Designed to fit Fellowes shredder bins.
- 100% recyclable.
| Brand | Fellowes |
|---|---|
| Color(s) | Clear |
| Diameter | 23" |
| Width | 44" |
| Depth | 21" |
| Capacity Range (Volume) | 32 gal - 38 gal |
| Maximum Height | 48" |
| Number of Plies | 1 |
| For Use With | Fellowes® Powershred® 420 Series, 425 Series, 480 Series, 485 Series |
| Material(s) | Plastic |
| Package Includes | (50) Extra Long Wire Ties |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | US |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | CT |
| Last Updated | 2/4/2022 |