Have Questions? We're Available
Product Details
- Unique AutoSense system detects pouch thickness and self-adjusts to the optimal laminating setting.
- Warms up in one minute with InstaHeat technology.
- Rapid laminating speeds of up to 30" per minute.
- Laminates hot pouches up to 10-mil thick as well as cold pouches.
- Reverse mode disengages pouch for re-centering or removal.
| Brand | Fellowes |
|---|---|
| Laminator Supply Type | Hot/Cold |
| Use Rating | Frequent |
| Electric/Manual/Battery | Electric |
| Maximum Document Thickness | 10 mil |
| Maximum Document Size | 12" |
| Warm-Up Time | 1 min |
| Laminating Speed | 47" per min |
| Anti-Jam Features | Manual Reverse |
| Auto Shut-Off | Y |
| Adjustability Features | Five Temperature Settings |
| For Use With | 3 to 10 mil Pouches |
| Portable | Y |
| Voltage | 120 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Width | 21.25" |
| Depth | 8.19" |
| Height | 5.06" |
| Package Includes | (1) ImageLastâ„¢ Starter Kit; (10) 3 mil 8.5 x 11 Pouches |
| Compliance Standards | cUL Listed; UL Listed |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |