Have Questions? We're Available
Product Details
Cosco 2-Step Household Folding Step Stool - 2 Step - 200 lb Load Capacity - 17.3" Width x 18" Depth x 28.2" Height - Gray
- Steel step stool features strong metal steps with ribbed, slip-resistant treads.
- Continuous rear-leg support provides added stability.
- Durable Opti-Bond powder-coated finish resists scratches.
- Nonmarring, skid-resistant front legs and back glides.
- Convenient handle for easy carrying.
- Previous Supplier Part Number: CSC11024PBL1E
| Brand | COSCO |
|---|---|
| Number of Steps | 2 |
| Step Stools Type | Folding Step Stool |
| Working Height | 28.13" |
| Frame Material | Steel |
| Step Material | Steel |
| Color(s) | Cool Gray |
| Folded Depth | 2.75" |
| Folded Width | 17.38" |
| Duty Rating | 200 lbs |
| Compliance Standards | ANSI Type III |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent | 0% |
| Total Recycled Content Percent | 0% |
| Country of Origin | CN |
| Prop65 | No |
| Unit of Measure | EA |
| Last Updated | 2/4/2022 |